לפגישת ייעוץ ראשונית חינם חייגו-

למה חשוב לנהל תזרים מזומנים?

אז נכון, בכל רבעון נהוג להוציא דוח רווח והפסד לעסק, לראות איפה העסק עומד ולנהל את משאביו והוצאותיו. אך חוץ מדוח הרווח וההפסד, אנו ממליצים מאוד לנהל את תזרים המזומנים בעסק באופן שוטף.

יותר ויותר עסקים מנהלים היום תזרים מזומנים שוטף. למה? בשורה התחתונה- זה מאפשר מעקב רציף ויומיומי על המצב הפיננסי של החברה, מה שיכול למנוע הפתעות, נפילה לבורות ואפילו לכינוס נכסים או פשיטת רגל.

תזרים המזומנים מציג זווית essay-it.com נוספת לניהול הפיננסי של העסק.

מהו תזרים מזומנים?

תזרים המזומנים הוא דו"ח מפורט של כל התשלומים והתקבולים שיש לעסק, בזמן אמת, מעודכן לפי ספקים, לקוחות ותאריכים אשר מתעדכנים יומיום מול הבנקים ושאר המוסדות המממנים. התזרים מאפשר לבעל העסק לעקוב אחר ההוצאות וההכנסות של העסק בכל יום, מה שיכול לעזור לו הן בפן הגביה והן בנושא חלוקת ההוצאות בצורה נכונה ומתוכננת.

ניהול נכון של תזרים המזומנים, מעבר לחשיבותו לחיי העסק התקינים, יאפשר לבעל העסק שליטה גבוהה יותר במתרחש בעסק מבחינה פיננסית, מה שיתן לו שקט נפשי ואפשרות לפתח את העסק והגדלת המכירות .

ובכל זאת- מה ההבדל בין תזרים מזומנים לבין דוח רווח והפסד?

-   דו"ח רווח והפסד הינו דו"ח תוצאתי ונבנה על פי מועדי החשבוניות (מועד ביצוע העסקה) , ללא קשר ישיר למועד התשלום בפועל. התקבול או התשלום בדו"ח תזרים מזומנים הנם על פי מועד תנועת הכסף בפועל. המשמעות היא שגם אם הכסף לא נגבה, בדוח הרווח וההפסד נראה כאילו הוא כבר נכנס ולכן הדוח יכול להראות רווחיות, למרות שבפועל יש בעיות גביה ולכן חוסר במזומנים. תזרים המזומנים מעודכן על פי תאריכי כניסת הכסף לבנק בפועל ולכן מדוייק יותר לגבי מצב הכסף הנזיל בעסק.

-   הלוואות - בדו"ח רווח והפסד מופיעים בסעיף "הוצאות מימון" רק תשלומי הריבית, המהווים הוצאה. החזרי הקרן אינם מהווים הוצאה (כפי שקבלת הכסף לא נרשמה כהכנסה) ולכן אינם נרשמים בדו"ח רווח והפסד. בתזרים המזומנים ? מופיעים הן תשלומי הקרן והן תשלומי הריבית.

-   הוראות קבע – תכנון מועד הוראות הקבע למינהן יכול להתבצע אך ורק על דוח התזרים , מועד המשוער של כניסת הכספים .

-   תכנון תקציב – בדו"ח רווח והפסד לא ניתן לצפות קדימה שכן הוא תוצאתי – מנגד בתזרים ניתן להכניס את התקציב השנתי ולבדוק עבר,הווה ועתיד בעמידה בסעיפים התקציביים.

בעסק בריא, צריך שיהיה גם תזרים מזומנים וגם דו"ח רווח והפסד כדי להראות את המצב הנכון והאמיתי של העסק. רק כך ניתן לשלוט באמת בתזרים המזומנים ולדעת האם העסק רווחי או מפסיד, ובהתאם לנקוט בצעדים כדי לשפר את המצב ולתקן אותו ולמנוע קריסה או פשיטת רגל.

magnifer

שקיפות

worker

המשכיות

shield

מצוינות

notepads

איכות

agreement

אמינות

bag

סודיות